Cihlákoviny

Bylo nebylo v sezóně 2010 aneb americký fotbalový Kocourkov (94.)

První kapitola zašmodrchaného příběhu letošní sezóny se začala psát již loni. Tým Prague Panters se, jako vítěz české ligy amerického fotbalu, zúčastnil v roce 2009 soutěže EFAF Cup (obdoba fotbalové Ligy mistrů) a s přehledem ji vyhrál. Stejně jasně dominoval i v rámci naší ligy a s výjimkou finále, ve kterém jej potrápili Prague Lions, ani neškobrtl. Kdesi v průběhu loňského ročníku ligy také proběhlo Mistrovství Evropy skupiny B v americkém fotbale, které se mělo původně konat v Itálii, ale italská asociace zkrachovala, a tak se konat nemělo, nicméně nakonec se (již v průběhu ligy) najednou přihlásilo Rakousko, „že by teda to mistrovství uspořádalo“. Stalo se, nicméně CAAF už měla odhlasovaný rozpočet a s reprezentací se v něm nepočítalo. Několik schopných trenérů si řeklo, že by byla škoda se nezúčastnit, ale že si vše budou hradit hráči. Takže nakonec nároďák byl – kostra složená z Prague Panters, doplněná šikovnými kluky z jiných týmů. Tým skončil třetí ze čtyř a spíše to bylo zklamání.

Ovšem oněch několik šikovných kluků z jiných týmů si vyzkoušelo jaké to je hrát v týmu se solidním zázemím a dobrým „koučingem“. Po sezóně oznámili Panteři příchod silného sponzora a úmysl hrát Eurobowl (EFL ) - což je soutěž prestižnější než je EFAF Cup, k tomu samozřejmě naši domácí ligu a také si střihnout ligu rakouskou a to vše hodlali vyhrát. Posílili o jamajského running backa Clintona Grahama, maďarského kickera a hlavně o, krom jiných hráčů z české ligy, mladého odchovance Lions Jana Dundáčka a Jana Šimánka, plzeňského Jiřího Urbana, příbramského Martina Šindlera a libereckého Jana Veselého. Skoro vždy se jednalo o klíčové hráče těchto týmů a nebo mladé nastupující „hvězdy“ české scény, navíc to byli (jsou) vůdčí osobnosti původních týmů i po organizační stránce. „Panterská“ soupiska tím pádem praská ve švech.

Toto „vykrádání“ ligy se mnohým činovníkům zbylých týmů nelíbilo, ale vhodné a kompromisní rozhodnutí zachovávající Pantery v naší lize se nenašlo a jelo se dál. Navíc, relativně těsně před sezónou - slovy bulváru - nastal šok! Prague Lions se rozpadají na dva týmy – stávající Lions a nové Black Hawks, důvodem je pravděpodobně špatná komunikace a jednotlivé strany se obviňují ze všeho možného a výsledkem je konec dalšího silného týmu.

Vleklá jednání se zástupci nově vznikajících týmů o jejich začlenění do CAAF ztroskotávají na neochotě jejich zástupců přizpůsobit se pravidlům fungující soutěže a neústupnosti jednatelů asociace. Nové týmy se chtějí fotbalem pouze bavit a kritéria ligy - obsahující kauce, placené rozhodčí, požadavky na jednotné oblečení, hřiště, sanitky atd., jsou pro ně nepřijatelná. Rodí se nezávislá AF – UVAS a jejich série A7 - liga pro zábavu a legraci, s rizikem všeho co není dostatečně organizované , tzn. málo rozhodčích, nejednotné vybavení, málo kvalitních soupeřů...

V rámci CAAF k divizi A vzniká také divize B, která má sdružovat týmy s nedostatečným počtem hráčů, hrající formátem Football seven, tedy 7 na 7 hráčů. Překvapivě se jí účastní i Havířov Devils, mající přes dvacet hráčů na soupisce.

Začala sezóna, Panteři byli v rámci naší ligy nezastavitelní, zato v EFL vypadávají v prvním zápase a v Rakouské lize se jim také nedaří, končí na prvním nepostupovém místě (pátém). Prague Black Hawks dostávají ze začátku naloženo ode všech, ale pak povolávají starou gardu Lions, pracují na strategii a po debaklu Brna se posouvají přes celou sezónu skvěle hrající Bratislavu do finále ligy proti Prague Panters. Bratislava příjemně překvapila a svým „old school“ silovým, fyzickým fotbalem potrápila celou ligu. Liberec v rámci asociace nehraje, Plzeň je bez Jirky Urbana špatná a Příbram dojíždí na úzký kádr. Brno nejprve zamotá hlavu celé lize drtivou výhrou nad Bobcats, aby totálně vyhořelo s Black Hawks.

Ještě před samotným finále divize A otřese ligou skandál: jasný finalista ligy B a její pravděpodobný vítěz Havířov Devils na svůj semifinálový zápas proti Šuperku Dietos nasadil hráče, který neměl ani jeden start v základní části = kontumace Devils a nudné finále divize B Pardubice Stallions – Šumperk Dietos s výsledkem 61:6.

Samotné finále divize A je ještě nudnější - Panteři porážejí Black Hawks 74:0. Zápas je exhibicí toho nejlepšího co naše republika ve fotbale poskytla. Kromě kovaných a dlouholetých „panťáků“ v dresu Panterů září Stanislav Jantoš, Honza Dudáček a Jan Šimánek (ex. Lions), také Jiří Urban (ex Plzeň) a další. Jestřábi jsou špatní, plán na finále není od věci, ale jejich rozehrávač Libor Navrátil hraje příšerně a opakovaně dostává svoji obranu do nevýhodných pozic. Jestli se převlečení Panteři vrátí po ukončení svého pražského angažmá do svých týmů a pomohou jim ve fotbalovém růstu, ukáže čas. To stejné se týká i týmů hrající sérii A7, začlení se do ligy? A co nově nastartovaný národní tým a program pro rozvoj amerického fotbalu oboje zaštítěné Martinem Kociánem, bude úspěšný? Hodně napoví přátelské utkání Česko – Slovensko 8.8 2010 v Praze na Edenu. Odpovědí na tyto otázky se brzy dočkáte na tomto webu.

Raspi | 13.07.2010
Diskuze (příspěvků: 0) | přidat příspěvek | Zaslat článek e-mailem | Vytisknout článek

Debatník

Omar

Sry ale ten patok co ted...

21.09.2016 | 11:55:11

GAP

Fidel Castro má proslov...

02.06.2011 | 04:41:57

jumper

Halooo, cihláci...Jumper...

10.07.2010 | 04:17:39

Raspi

No tak hurá za náma...!

09.07.2010 | 12:53:41

Bob

Nazdáááárek, uz se me aj...

08.07.2010 | 11:19:29

Poslední komentáře

Opilá knihovna (40) – připravuje T.S.Tomset (noviny Bastila)

Re: The most beneficial portion of the ...

12
18.09.2013 | 09:47:44

Hubená stehna Twiggy

Povrchní veršován, nuda.

petr
04.02.2011 | 12:44:37

Raspi

Zdravim, ve středu sme u vás byli s...

Basa
15.03.2010 | 08:35:23

Opilá knihovna (41) – připravuje T.S.Tomset (noviny Bastila)

To bude tím, že pan Budinský je vel...

misha
26.01.2010 | 04:13:17

Opilá knihovna (40) – připravuje T.S.Tomset (noviny Bastila)

Už to, že jsem si u čtení tohoto čl...

kiki
26.01.2010 | 04:08:37